Gdy płytka paznokciowa u stóp zmienia swój wygląd, należy udać się do specjalisty – podologa. Sprawdź, jakie są główne przyczyny, objawy i leczenie dolegliwości paznokci w nogach.
Choroby paznokci w stopach – przyczyny
Najczęściej choroby paznokci u stóp rozwijają się na skutek infekcji bakteryjnych, wirusowych albo grzybiczych. Sprzyjają im nieprawidłowa higiena, nieodpowiednie przycinanie paznokci, ich urazy.
Inne przyczyny dolegliwości to zaburzenia ogólnoustrojowe jak nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, zmiany hormonalne, w tym choroby tarczycy. Częstym powodem dolegliwości jest też cukrzyca i związana z nią stopa cukrzycowa, która powoduje zaburzenia neurologiczne i krążeniowe w stopach.
Schorzenia paznokci stóp – objawy
Najczęściej choroby paznokcia dużego palca u stóp oraz innych paznokci związane są ze zmianami w ich wyglądzie. Są to między innymi zaczerwienienie i opuchlizna wokół płytki, inny kolor paznokcia – biały, żółty, szary, czarny. Poza tym mogą pojawić się symptomy jak ropa pod paznokciem w przebiegu choroby jak zanokcica.
Chorobom paznokci towarzyszą swędzenie, pieczenie skóry, łuszczenie się płytki, jej bruzdy, nadmierna kruchość i pękanie.
Choroby paznokci u stóp – leczenie
Aby rozpocząć leczenie, należy udać się do podologa – eksperta zajmującego się leczeniem chorób stóp i paznokci.
Postępowanie zależne jest od przyczyny dolegliwości – to opracowanie paznokci, ich rekonstrukcja, stosowanie miejscowych leków.